Forum Garnizon Gdańsk Strona Główna Garnizon Gdańsk
Garnison Danzig
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Michał Kleofas Ogiński - umuzykalniony Agent

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Garnizon Gdańsk Strona Główna -> Kultura i sztuka w epoce
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Daniel Saulski
Gość






PostWysłany: Sob 23:39, 02 Cze 2012    Temat postu: Michał Kleofas Ogiński - umuzykalniony Agent

MICHAŁ KLEOFAS OGIŃSKI

Michał Kleofas Ogiński, z Retowa, książę, (ur.7 października 1765 w Guzowie, zm.15 października 1833 we Florencji) – polski kompozytor, podskarbi wielki litewski(1793–1796), miecznik wielki litewski od 1789 roku, senator rosyjski, członek konfederacji targowickiej, uczestnik insurekcji kościuszkowskiej (na Litwie w 1794), konspirator niepodległościowy (po 1795), działacz emigracyjny, mason, kawaler maltański.
W 1789 został kawalerem Orderu Orła Białego. Nadzwyczajny poseł koronny w Holandii (1790–1791). Na sejmie grodzieńskim w 1793 roku  mianowany przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego członkiem deputacji do traktowania z posłem rosyjskim Jakobem Sieversem.Sejm grodzieński (1793) nominował go do Rady Nieustającej.
Brał udział w powstaniu 1794 na Litwie. Później był agentem polskim w Konstantynopolu i w Paryżu. W 1802 r. po rozwodzie z Izabelą Lasocką, ożenił się z włoską śpiewaczką Marią de Neri. W 1810 r. wycofał się z działalności emigracyjnej i został senatorem rosyjskim. Odziedziczył po swoim stryju Franciszku Ksawerym Ogińskim (1742–1814) piękną posiadłość Zalesie– położone w połowie drogi między Wilnem a Mińskiem. W 1822 r. przeniósł się na stałe do Włoch i w 1823 zamieszkał we Florencji. Pochowany w Panteonie wielkich osobowości w kościele Santa Croce obok Galileusza, Michała Anioła, Rossiniego, Machiavellego, Księżnych Czartoryskich.
Dotychczas uważano, że melodia hymnu narodowego Polski do słów Wybickiego była wzięta z pieśni ludowej z Podlasia, a autorstwo melodii Ogińskiego wynika z nieporozumienia, bowiem Ogiński w 1797 r. posłał generałowi Dąbrowskiemu podobnie nazwany utwór „Marsz dla Legionów”. Jednakże ostatnio prowadzone badania historyczne przez jednego z potomków księcia Ogińskiego (Andrzeja Załuskiego) próbują wykazać, że to Ogiński był autorem melodii hymnu.
Komponował polonezy fortepianowe, romanse, pieśni, kadryle, menueta, walce oraz jedną operę pod tytułem „Zélis et Valcour ou Bonaparte au Caire” ("Zelis i Valcour czyli „Napoleon w Egipcie") w jednym akcie. Jednakże opera ta nigdy nie doczekała się wystawienia. Jest autorem Listów o muzyce oraz pamiętników „O Polsce i Polakach”...
W „Kronikach Gdańskich” często trafiamy na opis oficjalnych uroczystości „okraszonych” muzyką M.K. Ogińskiego – szczególnie Romansów i Pieśni...

http://youtu.be/EfSLyE9XdRM


Ostatnio zmieniony przez Daniel Saulski dnia Sob 23:40, 02 Cze 2012, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Magrat
Garnizon Gdańsk



Dołączył: 01 Lis 2011
Posty: 485
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Oliwa
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 23:56, 02 Cze 2012    Temat postu:

warto dodać, że powszechnie przypisuje mu się autorstwo poloneza Pożegnanie Ojczyzny, który był tańczony na studniówkach przez nieco starsze pokolenia (teraz chyba głównie tańczy się do Kilara), a który prawdopodobnie został napisany przez jego stryja, Michała Kazimierza.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Garnizon Gdańsk Strona Główna -> Kultura i sztuka w epoce Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin